کانکس کارگری

کانکس کارگری چیست و چه مزایایی دارد؟

مقدمه کانکس کارگری

یکی از مسائل مهم در طول ساخت و ساز پروژه‌های مهندسی، نحوه اسکان کارگران، مهندسین، پیمانکاران و سایر افراد مرتبط با اجرای پروژه است. ساده‌ترین راه‌حل، ساخت کمپ جهت اقامت این افراد است؛ اما از آنجا که برپایی کمپ‌های دائمی به زمان زیادی نیاز دارد، کانکس کارگری به عنوان یک راه حل جایگزین طراحی و تولید می‌شود. در این مقاله با جزئیات مربوط به کانکس‌های کارگری آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

کانکس کارگری 6 متری

کانکس آماده؛ راه‌حلی عالی برای اقامت کارگران ساختمانی

کانکس‌های کارگری معمولا ارزان هستند و به‌راحتی تهیه و نصب می‌شوند و می‌توان از آن به عنوان دفاتر پیمانکاران یا خوابگاه کارگران استفاده کرد. این کانکس‌ها قابل جداسازی و مونتاژ بوده و ویژگی‌های عالی آن نظیر راحتی، عملکرد خوب، پایداری، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت در برابر آب، مقاومت در برابر شعله، مقاومت در برابر آتش، مقاومت در برابر خوردگی و وزن سبک، آن را به بهترین گزینه جهت برپایی در پروژه‌های ساخت و ساز تبدیل می‌کند.

به کمک این کانکس‌های آماده نه تنها می‌توان امکانات اقامتی، حمام، و دفاتر سایت را فراهم کرد، بلکه می‌توان سایر تسهیلات پشتیبانی مانند واحدهای ذخیره‌سازی سیار، آشپزخانه، رستوران‌ها و غذاخوری کارکنان و همچنین اتاق‌های خشک‌شویی با تجهیزات شستشو و خشک‌کن را نیز برپا کرد.

کانکس کارگری راه‌حلی کم‌هزینه جهت اسکان موقت کارگران است و در عین حال راحتی و شان استفاده‌کنندگان را نیز حفظ می‌کند. این واحدها به‌عنوان یک سازه غیر دائمی نیاز به مجوز و برنامه‌ریزی خاصی ندارند و در صورت نیاز به راحتی قابل جابهجایی هستند. دیوارهای این کانکس‌ها از پانل‌های کامپوزیت فولادی رنگی ساخته می‌شود که قابلیت جداسازی دارند. جالب است بدانید عمر مفید کانکس کارگری بیش از 20 سال است.

کاربردهای کانکس کارگری

کانکس کارگری یک محصول قابل مونتاژ است که در صورت نیاز می‌توان با تغییر محل اتصالات آن، فضای داخلی آن را تغییر داد و در فضاهای دیگر از آن استفاده کرد. در حال حاضر بیشتر کانکس‌های کارگری در کمپ‌های پروژه‌های ساختمانی جهت اقامت کارگران، توالت، حمام، دفاتر کارکنان و در سایر پروژه‌ها به‌عنوان کلاس دانشجویی، اتاق تفریح، اتاق جلسات، خوابگاه سربازان و غیره استفاده می‌شود و در آینده استفاده از آن جهت درمانگاه‌های بین راهی، مراکز فرماندهی اورژانس و غیره متداول خواهد شد.

با یک بار استفاده از کانکس کارگری، متوجه می‌شوید که به راحتی می‌توان آن را تغییر داد و در فضاهای مختلف از آن استفاده کرد. پس از اتمام فرایند نصب، برای راحتی بیشتر می‌توان آبگرمکن، تلویزیون و غیره را نیز در آن تعبیه کرد.

مزایای استفاده از کانکس‌های کارگری

کانکس کارگری در مقایسه با سایر اسکان‌های موقت مزایای متعددی دارد که آن را به یک انتخاب مناسب جهت اقامت کارگران در طول پروژه‌های ساختمانی تبدیل می‌کند.

  • قابلیت جابه‌جایی آسان: حمل و نقل و جابه‌جایی این کانکس‌ها بسیار راحت است. چراکه به راحتی توسط کامیون حمل می‌شوند و همچنین با سوراخ‌هایی که روی سقف آن تعبیه شده به راحتی توسط بالابر جابجا می‌شوند. به‌خصوص در پروژه‌هایی که به طور مکرر نیاز به جابه‌جایی این‌کانکس‌ها است، استفاده از آن‌ها بسیار مفید بوده و موجب تسریع در روند امور می‌شود.
  • مقاومت در برابر زلزله: جنس مواد اولیه در ساخت این کانکس‌ها از فولاد بوده که از استحکام بالایی برخوردار است. تقریبا بیش از 90 درصد این کانکس‌ها از فولاد است که باعث می‌شود مقاومت نسبتاً خوبی در برابر زلزله داشته باشد و در برابر ضربات کمتر تغییر شکل دهد.
  • ضد باران: در این کانکس‌ها یک سیستم زهکشی آب ویژه در پشت بام ایجاد شده و در هر ستون می‌توان آب را از پشت بام گرفته و به سرعت به دهانه پایین بفرستد، که مشکل زنگ‌زدگی و نشتی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
  • توجیه اقتصادی: تمام اجزای کانکس‌های کارگری پس از خرابی یا اتمام پروژه قابل بازیافت هستند بنابراین باعث صرفه جویی زیادی درهزینه‌های جاری پروژه می‌شود و در صورت لزوم امکان فروش کل کانکس یا فروش اجزای آن وجود دارد.
  • طراحی بر اساس نیاز: از آنجایی که کانکس‌های آماده ماژولار بوده و اجزای آن قابل جداسازی و مونتاژ مجدد است، در هر پروژه بر اساس نیاز می‌توان اجزای آن را دوباره سر هم نمود. بنابراین می‌توان گفت قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارند.

چگونه می‌توان یک کانکس کارگری ساخت؟

امکان دارد در ابتدا سرهم کردن اجزای کانکس کار دشوار باشد، اما معمولا شرکت‌های تولیدکننده و فروشنده این کانکس‌ها شما را در مراحل نصب و طراحی ساختار یاری می‌کنند. معمولا این شرکت‌ها به کمک ویدئوهایی روش نصب و طراحی و اجرا را آموزش می‌دهند و در صورت نیاز پاسخ‌گوی سوالات شما خواهند بود. حتی برخی از آن‌ها مسئولیت نصب کانکس را بطور کامل به عهده می‌گیرند. معمولاً 3 کارگر ماهر می‌توانند 2 واحد را در 1 روز تکمیل کنند.

کلام آخر

امروزه کانکس‌ کارگری به‌دلیل ویژگی‌های خوبی مثل هزینه کم، قابلیت حمل، قابلیت پیکربندی مجدد و مقاوم بودن از محبوبیت بالایی برخوردار هستند؛ خصوصاً در شرایطی مثل پروژه‌های عمرانی و صنعتی که می‌خواهیم با صرف هزینه کم، شرایط اسکان موقت ایجاد کنیم.

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مفیدی در خصوص این کانکس‌ها، مزایا و معایب آن و نوع کاربرد آن بیان کنیم. امیدواریم پس از مطالعه این مطلب با آگاهی و دانش بیشتری اقدام به تهیه و استفاده از آن‌ها کنید.

فهرست