۷ نکته که باید قبل از نصب عایق پشم سنگ در خانه خود بدانید

مقدمه

عایق فایبرگلاس از دیرباز یک گزینه محبوب برای کاهش سرعت انتقال گرما از طریق دیوارها و سقف خانه بوده است.  فایبرگلاس ممکن است مزیت افزوده ایجاد یک لایه مقاوم در برابر آتش را بین دیوارهای داخلی و خارجی داشته باشد. اما هنوز هم ممکن است با توانایی‌های طبیعی عایق پشم سنگ مطابقت نداشته باشد. پشم سنگ نیز مانند فایبرگلاس یک ماده عایق است. این عایق  به طور مرتب در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می‌شود.

پشم سنگ را می‌توان با مقایسه قابلیت‌های حفظ حرارت، مقاومت در برابر آتش، مقاومت در برابر رطوبت و قابلیت‌های عایق صدا از فایبرگلاس متمایز کرد. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع عایق‌ها، تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

۱. پشم سنگ از سنگ‌هایی ساخته شده که برای تبدیل شدن به مایع گدازه مانند، حرارت داده شده اند

فرآیند ساخت عایق‌های پشم سنگ پتانسیل واقعی مقاومت این محصولات را در برابر آتش توضیح می‌دهند. این ماده عمدتا از سنگ بازالت و یک محصول فولادی بازیافت شده به نام سرباره تشکیل شده است. این اجزا فوق‌العاده گرم می‌شوند. سپس ذوب می‌شوند و با هم مخلوط شده تا مایعی شبیه گدازه به دست آید. برای ذوب کردن این مواد دما باید بیش از ۲۹۰۰ درجه فارنهایت باشد.

پس از آن برای تبدیل مایع فوق‌العاده گرم به الیاف، مخلوط به داخل یک محفظه چرخان بزرگ دمیده می‌شود. سپس این الیاف با هم جمع می‌شوند و به صورت تشک فشرده می‌شوند که می‌توان آن را به صورت صفحات عایق پشم سنگ برش داد.

با ایجاد پشم سنگ از طریق این فرآیند تمام مواد آلی از بین می‌رود و مقاومت محصول نهایی را در برابر کپک و قارچ، تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

۲. بین ۱۶ تا ۷۵ درصد مواد بازیافتی در آن وجود دارد

به طور کلی سردرگمی در مورد مقدار مواد بازیافتی برای ساخت عایق پشم سنگ را می‌توان به آمارهای مربوط به عایق پشم معدنی نسبت داد. پشم سنگ نوعی عایق پشم معدنی مخصوص برند است که آنقدر محبوب است که نام آن مترادف با اصطلاح مناسب  Rockwool است. به گفته سازنده پشم سنگ مخصوص برند، معمولا از ۱۶ تا ۴۰ درصد مواد بازیافتی را در خود دارد. با این حال وزارت انرژی ایالات متحده اعلام کرده است که عایق پشم معدنی به طور متوسط ۷۵ درصد از مواد بازیافتی را شامل می‌شود.

پشتیبانی از این تخمین سخت است. زیرا وزارت انرژی بین پشم سنگ استاندارد و پشم سرباره تمایز قائل می‌شود. اما تفاوتی در میزان مواد بازیافتی برای هر محصول در نظر نمی‌گیرد. همچنین، این یک نمونه کامل از نام تجاری Rockwool است که به جای نام مواد عمومی استفاده می‌شود و مرزهای بین محصولات را محو می‌کند.

به طور کلی می‌توان گفت که مقدار مواد بازیافتی در عایق‌های پشم سنگ دقیق نیستند.  زیرا به نوع محصول نهایی بستگی دارند. پشم سنگ استاندارد ممکن است فقط بین ۱۶ تا ۴۰ درصد مواد بازیافتی داشته باشد. در حالی که پشم سنگ سرباره را می‌توان با حداکثر ۷۵ درصد مواد بازیافتی ساخت.

پشم سنگ رولی

۳. عایق پشم سنگ از حفاظت حرارتی ایده آلی برخوردار است

هم پشم شیشه و هم پشم سنگ در خنک نگه داشتن خانه در تابستان و گرم نگه داشتن خانه در زمستان موثر هستند. اما راندمان حرارتی خاص این مواد به نفع پشم سنگ است. در حالی که عایق فایبر گلاس قادر به ارائه مقدار مقاومت حرارتی در حدود ۲.۲ تا ۲.۷ در هر اینچ عایق است، پشم سنگ دارای مقاومت حرارتی بین ۳.۰ تا ۳.۳ در هر اینچ عایق است.

بعد از چند سال که عایق فایبر گلاس در معرض تخریب قرار می‌گیرد کارایی حرارتی خود را از دست می‌دهد. با توجه به روش ساخت و مصالح به کار رفته در ساخت عایق پشم سنگ عملکرد حرارتی این عایق در طول عمر ساختمان پایدار می‌ماند. با این حال به ازای هر فوت مربع پشم سنگ در مقایسه با عایق فایبرگلاس هزینه بیشتری دارد.

۴. این ماده تا دمای ۱۴۰۰ درجه فارنهایت در برابر آتش مقاومت می‌کند

همانطور که قبلا ذکر شد عایق پشم سنگ از سنگ‌های واقعی و سرباره فولادی تشکیل می‌شود. در واقع سنگ ها و سرباره ها باید بیش از ۲۹۰۰ درجه فارنهایت حرارت داده شود تا مواد تشکیل دهنده را مخلوط کرده و این عایق بسیار موثر را ایجاد کند. با در نظر گرفتن این موضوع، منطقی است که محصولات پشم معدنی بتوانند در برابر آتش، شعله و حرارت تا ۱۴۰۰ درجه فارنهایت مقاومت کنند. در حالی که برخی از محصولات پشم سنگ قادر به مقاومت در برابر درجه حرارت تا ۲۱۵۰ درجه فارنهایت بدون ذوب شدن، دود کردن یا گیر کردن در آتش هستند.

این مقاومت چشمگیر در برابر حرارت برای ساخت خانه‌ها ایده‌آل است. زیرا عایق یک مانع مقاوم در برابر آتش بین فضای داخلی و خارجی خانه، بین اتاق‌ها و حتی بین طبقات ایجاد می‌کند و سرعت گسترش آتش را کاهش می‌دهد. لازم به ذکر است که عایق فایبرگلاس نیز در برابر حرارت بسیار مقاوم است. اگرچه در دمای ۱۱۰۰ درجه فارنهایت شروع به ذوب شدن می‌کند.

۵. پشم سنگ یک گزینه عایق بسیار بادوام است

 عایق پشم سنگ قادر است بازده حرارتی خود را در طول چندین دهه با کمترین کاهش در مقدار مقاومت خود حفظ کند. با این وجود، بحث درباره دوام این ماده عایق دشوار است. این در درجه اول به مواد مورد استفاده در ساخت عایق از جمله سنگ و سرباره فولادی مربوط است که به دلیل داشتن سطح بالایی از دوام و مقاومت طبیعی در برابر پوسیدگی و خوردگی مشهور هستند.

با این حال دوام پشم سنگ محدود به کیفیت حفظ گرما در مواد نیست. مقاومت چشمگیر در برابر آب، مقاومت در برابر قالب، مقاومت در برابر کپک و مقاومت در برابر آتش نیز به دوام و قابلیت این نوع عایق‌ها کمک می‌کند. این امر به ویژه در مورد ویژگی‌های مقاومت در برابر رطوبت مواد صادق است که بدون آن امکان دارد عایق آب را از هوای بسیار مرطوب جذب کرده و در خود نگه دارد و باعث تجزیه زودرس مواد شود.

پشم سنگ تخته ای

۶. عایق پشم سنگ می‌تواند به عنوان عایق صدا هم کار کند

برخی از افراد ممکن است از سنگین بودن عایق‌های پشم سنگ خوششان نیاید. زیرا ضخیم‌تر از عایق پشم شیشه هستند. اما این امر به کاهش سرعت انتقال گرما کمک می‌کند و اثر مضاعفی در کند کردن امواج صوتی دارد. همانطور که امواج صوتی سعی می‌کنند از طریق مواد حرکت کنند، آهسته می‌شوند و گاهی به طور کامل مسدود می‌شوند و یک عایق صوتی داخلی را ایجاد می‌کنند.

علاوه بر این چگالی عایق‌های پشم سنگ نیز مانع عبور صدا می‌شوند. عایق فایبرگلاس دارای چگالی حدود ۰.۵ تا ۱.۰ پوند بر فوت مکعب است که به آن اجازه می‌دهد صدا را به میزان ۴ تا ۱۰ دسی بل کاهش دهد. عایق‌های پشم سنگ دارای چگالی حدود ۱.۷ پوند بر فوت مکعب هستند که قادرند به طور مداوم صدا را بین ۱۰ تا ۱۵ دسی بل کاهش دهند.

۷. عایق پشم سنگ اجازه می‌دهد تا رطوبت از بین برود و از رشد کپک جلوگیری می‌کند

ساختار و ترکیب پشم سنگ  برای اتاق‌هایی مستعد رطوبت ایده آ است. در فضاهایی مانند حمام یا آشپزخانه، می توان از پشم سنگ به عنوان عایق استفاده کرد. ویژگی‌های مقاومت در برابر رطوبت و نفوذپذیری پشم سنگ به این معنی است که هر نوع مایعی به جای خیس کردن عایق از آن خارج می‌شوند.

علاوه بر این عایق پشم سنگ معدنی است. بنابراین یک محیط ضعیف برای رشد کپک‌ها و قارچ‌ها ایجاد می‌کند. در واقع محصولات Rockwool تست شده‌اند. این متریال به عنوان محصولاتی مقاوم در برابر رشد قارچ تایید شده‌اند. در نتیجه، این احتمال را کاهش می‌دهد که کاربران دیوار را باز کنند و با یک مشکل بیولوژیکی خطرناک مواجه شوند.

فهرست