کانکس ویلایی

کانکس ویلایی و نکات مهم در مورد انتخاب آن

مقدمه کانکس ویلایی

کانکس ویلایی، یا همان خانه پیش ساخته موضوع بحث ما است. امروزه استفاده از کانکس‌های آماده به‌دلیل اندازه مناسب، قابلیت حمل و منعطف بودن آن بسیار متداول شده‌اند. در واقع شما اجزای کانکس را به‌صورت جداگانه می‌خرید و به‌صورت دلخواه آن‌ها را کنار هم چیده و ویلای خود را می‌سازید. این نوع سازه ها یکی از انواع کانکس می باشند که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

مطمئنا همه چیز به همین سادگی نیست و با توجه به اینکه استفاده از این نوع کانکس‌ها هنوز ایده جدیدی است، قطعا در حین خرید و آماده‌سازی با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوید. از آنجایی که افراد متخصص در این حوزه محدود بوده و دسترسی به آن‌ها دشوار است، ما سعی کردیم برخی از تجربیاتشان در خصوص استفاده از این کانکس‌ها به‌صورت نکات و سوالات متداول با شما در میان بگذاریم.

نکات مهم در انتخاب و خرید کانکس ویلایی

در ادامه این بخش، 10 مورد از نکات مهم انتخاب و خرید کانکس ویلایی آورده شده است.

کانکس ویلایی

کانکس ویلایی پیش ساخته

حتما قبلا از خرید حتما کانکس را ببینید

حتما به این نکته دقت کنید خرید کانکس ویلایی باید به‌صورت حضوری و پس از دیدن کانکس و اطمینان از کیفیت آن انجام شود و صرفا بر اساس گفته‌های شرکت فروشنده تصمیم‌گیری نکنید.

کانکس ویلایی مستعمل نخرید

بد نیست بدانید تفاوت قیمت یک کانکس نو با کانکسی که استفاده شده خیلی زیاد نیست. بنابراین سعی کنید هنگام خرید، با صرف اندکی هزینه بیشتر کانکس نو خریداری کنید.

قوانین بومی مربوط به کانکس ویلایی را مطالعه کنید

هر کشوری قوانین و استانداردهای خاص خود را دارد. این بدان معناست که یک کانکس  در ایالت متحده شبیه یک کانکس در دانمارک نیست.  متاسفانه این نکته‌ای است که اغلب، حین خرید کانکس به آن توجه نمی‌شود. در ایران نیز باید حین خرید کانکس ویلایی، قوانین داخلی مربوط به استفاده از این کانکس‌ها رعایت شود.

کانکس پیش ساخته کانتینری

ساخت ویلا با کانتینر

پیمانکاری پیدا کنید که بتواند همه کارها را انجام دهد

بهتر است بجای این که در هر مرحله از خرید از یک شخص استفاده کنید، پیمانکاری پیدا کنید که بتواند تمام مراحل مربوط به تهیه، اصلاح کانکس، تکمیل فضای داخلی و آماده‌سازی را انجام دهد.

پیش از خرید کانکس ویلایی در مورد انواع آن تحقیق کنید

گاهی پس از خرید کانکس، متوجه می‌شوید کانکس‌های بهتری در بازار وجود دارند که با توجه به نیاز شما، گزینه‌های بهتری برای خرید بودند؛ اما دیگر دیر شده است. قبل از خرید در مورد انواع کانکس‌های موجود در بازار و ویژگی‌هایشان خوب تحقیق کنید.

در خصوص ساختار کانکس‌های ویلایی مطالعه داشته باشید

نیاز به دانش تخصصی در حوزه معماری نیست؛ اما بهتر است در مورد ساختار و یکپارچگی کانکس‌های آماده اطلاعاتی داشته باشید. به‌طور مثال خوب است بدانید دو دیوار بلند هم حامل هستند و هم مهاربند. بنابراین اگر خواستید سوراخی در یکی از آن‌ها ایجاد کنید، باید بتوانید تمرکز وزن سازه را جای دیگری بگذارید.

فکر نکنید کانکس ویلایی مقرون به‌صرفه‌تر است

شاید در نگاه اول احساس کنید کانکس ویلایی کمتر برایتان هزینه دارد، شاید چون طی مدت زمان کوتاه‌تری آماده می‌شود و نیروی کار کمتری در آن دخیل هستند؛ اما ممکن است پس از خرید کانکس ویلایی متوجه شوید هزینه خرید و آماده‌سازی آن با هزینه ساخت یک خانه چوبی برابری می‌کند.

در مورد نحوه عایق کاری کانکس ویلایی تحقیق کنید

قطعا عایق‌بندی کانکس ویلایی به‌خصوص در مناطق سردسیر از اهمیت بالایی برخوردار است. پس از لحیم‌کاری اجزای کانکس، نسبت به عایق‌بندی آن با اسپری‌های ضد حریق، و همچنین عایق‌های حرارت و برودت اقدام کنید یا اگر این کانکس‌ها را از یک شرکت تهیه می‌کنید، در مورد سیستم عایق آن‌ها حتما صحبت کنید.

پیش از اقدام جهت لوله کشی، برنامه‌ریزی کنید

پیشنهادی که در خصوص سیستم ‌لوله‌کشی کانکس‌های ویلایی می‌شود، این است که تمام لوله‌ها از سقف و کف کانکس رد شوند تا در صورت نیاز بتوان به‌راحتی آن‌ها را تعویض کرد؛ در مورد این مسئله حتماً با شرکتی که کانکس ویلایی خود را خریداری می‌کنید، صحبت کنید.

فکری به حال وزش باد کنید

حتی در مناطقی که به لحاظ آب و هوایی انتظار باد شدید ندارید هم فکری به حال وزش باد کنید. چرا که در این نوع کانکس‌های آماده، وزش باد باعث ایجاد سروصدا و مزاحمت می‌شود.

معایب کانکس ویلایی

به نظر شما این کانکس‌های شیک و جمع و جور، چه معایبی می‌توانند داشته باشند؟

  • مواد اولیه ساخت این کانکس‌ها بازیافتی هستند.
  • اکثر کانکس‌های آماده از مواد اولیه‌ای ساخته می‌شوند که از طریق بازیافت به‌دست آمده‌اند.
  • کانکس‌های ویلایی ممکن است مشکلات ساختاری داشته باشند
  • در ساختار کانکس‌های آماده، گوشه‌ها بسیار محکم هستند؛ اما سقف‌ها از استحکام خوبی برخوردار نیستند. بنابراین در مناطقی که احتمال بارش برف زیاد است نیاز به اجرای سقف دوم است. همچنین در محل پنجره‌های بزرگ و درب باید دیوار را تقویت کنید. چنانچه دیوارها در نقاطی غیر از گوشه‌ها به هم متصل می‌شوند حتما جوشکاری انجام شود.

آیا کانکس ویلایی ایمن است؟

اغلب نمی‌توان فهمید در ساخت کانکس‌های آماده از چه مواد اولیه‌ای استفاده شده است. این مواد اولیه ممکن است از مواد بازیافتی بی ضرر تا مواد صنعتی خطرناک باشند. بنابراین نمی‌توان به‌طور قطع در مورد ایمن بودن و سلامتی آن نظر داد. برای اطمینان از ایمنی کانکس ویلایی، باید متریالی که در ساخت آن به کار رفته را بررسی کنید.

کانکس ویلایی کانتینری

کانتینر تبدیل شده به ویلا

چگونه یک کانکس ویلایی را عایق‌بندی کنیم؟

از آنجایی که شکل اولیه کانکس ویلایی عایق‌ بیرونی نیست، باید آن را عایق‌بندی کنیم. اما از آنجا که در این نوع خانه‌ها معمولا با کمبود فضا مواجه هستیم، باید از موادی جهت عایق‌بندی استفاده کنیم که کمترین فضای ممکن را به خود اختصاص دهد. یکی از رایج‌ترین روش‌های عایق‌بندی استفاده از فوم اسپری پلی اورتان است.

اندازه استاندارد کانکس ویلایی چقدر است؟

از آنجایی که این کانکس‌ها معمولا طوری ساخته می‌شوند که بتوانند توسط قطار حمل شوند؛ اندازه آن‌ها محدود است و پس از لوله‌کشی و عایق‌بندی و سایر سیستم‌ها محدودتر نیز می‌شود. کانکس‌های استاندارد معمولا 2.5 متر عرض و 2.5 متر ارتفاع دارند.

یک کانکس ویلایی چقدر دوام دارد؟

این نوع کانکس‌های آماده حداقل 25 سال دوام دارند. درصورت نگهداری مناسب و محافظت از نمای بیرونی، عمر طولانی‌تری نیز خواهند داشت. زنگ زدگی رایج‌ترین عامل از بین رفتن کانکس است. برای مقابله با این مشکل باید اطراف آن را مرتب بررسی کرده و نقاط زنگ زده را ترمیم نمایید.

آیا کانکس ویلایی زنگ میزند؟

از آنجایی که این کانکس از جنس فلز است، احتمال زنگ‌زدگی بالاست. البته در فرایند ساخت برخی از این نوع کانکس‌ها از آلیاژهایی استفاده می‌شود که در برابر زنگ‌زدگی مقاوم هستند. همچنین آب و هوا و محل قرارگیری کانکس نیز در این خصوص موثر است. قطعا آب و هوای مرطوب احتمال زنگ‌زدگی را افزایش می‌دهد.

آیا کانکس ویلایی دارای ارزش اقتصادی است؟

اگر از کانکس به خوبی نگهداری شود می‌توان مثل یک خانه سنتی روی فروش مجدد آن سرمایه‌گذاری کرد. اتفاقا فروش مجدد آن‌ها آسان‌تر از خانه سنتی است؛ چرا که به‌راحتی می‌توان توسط کامیون آن را حمل کرده و در محل مورد نظر قرار داد.

آیا می‌توانیم به این خانه‌ها سقف اضافه کنیم؟

از آنجایی که نقطه اتصال در کانکس‌ها گوشه‌هاست، بسیار مهم است که دقت کنید سقف‌ها در این نقاط با سایر اجزا یکپارچه شوند. همچنین برای انتخاب نوع سقف، میزان وزنی که کانکس می‌تواند تحمل کند را مدنظر قرار دهید. علاوه بر آن تاثیر سقف انتخابی در زیبایی ظاهری کانکس هم از اهمیت بالایی برخوردار است. از رایج‌ترین سقف‌هایی که می‌توان استفاده نمود سقف های شیب‌دار، سقف‌های مسطح و سقف‌های نشیمن است.

کلام آخر

کانکس ویلایی برای کسانی که می‌خواهند هزینه‌های مرحله تولید خانه و مدت زمان آن را به حداقل برسانند و ایده‌های جذابی در خصوص ظاهر و فضاسازی دارند، می‌تواند گزینه مناسبی باشد. تلاش ما در مقاله‌ای که گذشت بر این بود تا شما عزیزان را با نظریات و تجربیات افرادی که متخصص در این حوزه هستند آشنا کنیم تا در تصمیم‌گیری خود متحمل کمترین ریسک ممکن شوید.

فهرست