خانه پیش ساخته

خانه پیش ساخته چیست و چه مزایایی دارد؟

مقدمه خانه پیش ساخته

برخی از افراد رویای قشنگی از زندگی در یک قصر مجلل را در سر می‌پرورانند؛ در عین حال نمی‌خواهند درگیر زمان و هزینه مورد نیاز ساخت و ساز و مدیریت معماران، مهندسان و کارگران ساختمانی شوند.

ایده‌آل‌ترین حالت برای آن‌ها این است که اجزای خانه در قالب پانل‌های مجزا در کارخانه آماده شود و بعد در محل مورد نظر روی هم سوار شوند. شاید در نگاه اول چیزی شبیه به خواب و رویا بنظر برسد؛ اما این خانه‌ها وجود دارند و ما به آن‌ها خانه پیش ساخته می‌گوییم.

این خانه‌ها جایگزین عالی برای طراحی و ساخت خانه‌های سنتی هستند. چرا که هم ساخت آن‌ها هزینه کمتری دارد و هم زودتر آماده می‌شود. در ادامه بیشتر با جزئیات مربوط به این خانه‌ها آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

خانه پیش ساخته

خانه پیش ساخته پروفیلی

خانه پیش ساخته چطور ساخته می‌شود؟

خانه پیش ساخته یا مدولار، خانه‌ای است که ابتدا در محیطی مانند کارخانه ساخته می‌شود. سپس محصولات نهایی مکان جدید منتقل شده و توسط سازنده مونتاژ می‌شوند. ممکن است به اشتباه فکر کنید خانه مدولار در واقع یک خانه متحرک است؛ در حالی که اینطور نیست. تفاوت این خانه با خانه‌های سنتی در این است که اجزای آن خارج از محل نصب ساخته و پرداخته می‌شوند.

روند ساخت این خانه‌ها به این شکل است که بخش‌هایی مثل دیوار و … درون کارخانه در محیطی که شرایط آب و هوایی آن کاملاً‌ تحت کنترل قرار دارد، ساخته و بعد به محل بنا منتقل می‌شوند. این سازه‌ها با جرثقیل روی هم سوار می‌شوند. کل این فرآیند تا حد زیادی شبیه ساخت و ساز با بلوک‌های لگو است. خانه‌های مدولار پس از آن که روی پایه‌های خود قرار گرفتند، دیگر قابل جابجایی نخواهند بود.

چقدر طول می‌کشد تا خانه پیش ساخته آماده شود؟

از آنجایی که خانه‌های مدولار در داخل ساختمان ساخته می‌شوند، ممکن است گاهاً در عرض چند هفته تکمیل شوند. تاخیرهای معمول که عمدتاً به دلیل مسائل آب و هوایی در کارهای ساخت و ساز شاهد آن هستیم، در روند ساخت خانه‌های پیش ساخته هیچ تاثیری نخواهند داشت. این خانه‌ها باید با قوانین، دستورالعمل‌ها و مقررات ساختمانی مربوطه مطابقت داشته باشند.

چه تفاوتی بین خانه پیش ساخته و خانه متحرک وجود دارد؟

خانه پیش ساخته و خانه‌ متحرک با یکدیگر متفاوت‌اند و مهم‌ترین تفاوت آن‌ها در این است که خانه متحرک روی پی ثابت سوار نمی‌شود؛ بلکه این قابلیت را دارد تا از محلی به محل دیگر منتقل شود. البته باید در نظر داشت که قوانین و مقررات خاصی در مورد این جابجایی‌ها وجود دارد.

خانه پیش ساخته متحرک

خانه پیش ساخته متحرک با نمای سمنت برد

آیا همه خانه‌های پیش ساخته شبیه به هم هستند؟

برخلاف تصور عموم مردم، خانه‌های مدولار لزوماً شبیه به هم نیستند و هیچ محدودیتی در روند طراحی آن‌ها وجود ندارد. دستتان باز است هر سبکی که دوست دارید را طراحی کنید و آن را برای ساخت در اختیار سازندگان مجرب قرار دهید تا عین آن را برای شما پیاده‌سازی کنند.

امکان افزودن انواع پنجره‌ها یا سایر جزئیات معماری وجود دارد. تقریباً همه طرح‌های سنتی را می‌توان در قالب خانه‌های مدولار پیاده‌سازی کرد؛ این یعنی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با هزینه کمتر، می‌توانید خانه ایده آل خود را ایجاد کنید.

خانه پیش ساخته گران‌تر از خانه‌های سنتی است؟

از آنجا که خانه‌های مدولار یا پیش ساخته در کارخانه تولید می‌شوند، فرایند ساخت آن‌ها مدت زمان کوتاه‌تری طول می‌کشد و هزینه دستمزد پیمانکار و کارگران ساخت و ساز از میان برداشته می‌شود. اما هرچه طراحی و چیدمان شما پیچیده‌تر باشد، طبیعتاً‌ هزینه طراحی و اجرای آن بیشتر خواهد بود. خدمات تخصصی مانند لوله کشی و برقرسانی نیز می‌تواند به قیمت پایه خانه پیش ساخته بیفزاید. برای اطلاعات بیشتر می توانید به بخش قیمت سازه lsf مراجعه کنید.

مزایای خانه پیش ساخته چیست؟

خانه‌های پیش ساخته مزایای متعددی دارند که هر روز به محبوبیت و شهرت آن‌ها اضافه می‌کنند. مهم‌ترین این مزایا عبارت‌اند از:

 • هزینه کم‌تر و ساخت و ساز مقرون به صرفه‌تر؛ با توجه به ارزان‌تر بودن قیمت پانل‌ها نسبت به مصالح ساختمانی و حذف بخش زیادی از هزینه‌های مربوط به حمل و نقل، هزینه ساخت این خانه‌ها نسبت‌ به خانه‌های بتنی کمتر خواهد بود.
 • زمان ساخت کوتاه‌تر با توجه به پیش ساخته بودن پانل‌ها و صرفاً نیاز به نصب و مونتاژ از مزایای این سازه است. در ضمن شرایط جوی و آب و هوایی نیز در فرایند ساخت و ساز تاثیری نمی‌گذارد.
 • معمولاً‌ متریال و متدهای به کار رفته در این مدل خانه‌سازی، تماماً دوست‌دار محیط زیست هستند.
 • در ساخت آن‌ها از منابع انرژی کمتری استفاده می‌شود. عایق‌کاری‌های خوب آن‌ها تا حد زیادی از به هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند.
 • از آنجا که این پانل‌ها از فولاد و بتن ساخته می‌شوند، از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند.
 • در نهایت نیاز به بازرسی خانه توسط مهندس ناظر نیست؛ کلیه بازرسی‌ها در کارخانه انجام می‌شوند.
 • قابلیت سفارشی سازی دارند و می‌توانید تا حدی سلیقه خود را در ساخت این خانه‌ها اعمال کنید.
دیوار پیش ساخته

دیوار کامل پیش ساخته

معایب خانه پیش ساخته چیست؟

در کنار این مزایا، ایرادات و معایبی نیز برای خانه پیش ساخته وجود دارد که قبل از تصمیم‌گیری نهایی باید در نظر گرفته شوند. برخی از این معایب به شرح زیر هستند:

 • حداکثر تا دو طبقه می‌توانید بسازید و اگر بخواهید طبقات بیشتر اضافه کنید، باید پیش‌نیاز‌های زیادی را انجام دهید که البته با هزینه گزاف همراه خواهد بود.
 • کلیه پانل‌ها در کارخانه ساخته می‌شوند و شما به عنوان صاحبخانه نظارت چندانی بر کیفیت آن‌ها نخواهید داشت.
 • از آنجا که همه پانل‌ها را یکجا خریداری می‌کنید، هزینه را نیز باید یکباره پرداخت کنید که ممکن است برای برخی سخت باشد.
 • در کنار کندن پی، باید کارهای مربوط به اتصالات برق، لوله کشی و فاضلاب را خودتان انجام دهید.
 • کیفیت همه خانه‌های پیش ساخته یکی نیست؛ باید خوب تحقیق کنید و بهترین شرکت را انتخاب کنید.

کلام آخر

خانه پیش ساخته یک گزینه برای افرادی که می‌خواهند بدون دردسرهای ساخت و ساز خانه‌های بتنی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن صاحب خانه رویایی خود شود، یک گزینه فوق‌العاده مناسب است. هزینه کم تولید و ساخت، مقاومت بالای خانه، سرعت بالای ساخت، پایداری قابل قبول و عایق‌کاری مناسب از مهم‌ترین مزایای خانه‌های پیش ساخته به شمار می‌آیند.

این تکنولوژی به تازگی وارد ایران شده و نیروی متخصص در این زمینه محدود است. در نتیجه باید پس از بررسی‌ها و تحقیقات گسترده، بهترین شرکت را برای اجرای خانه پیش ساخته خود انتخاب کنید.

فهرست